Stavba quadrocoptery
Novinky

9.4.2015- - Nový článek o GPS trackeru. Vyhledávám, vyhledáváš, vyhledáváme...
22.3.2015- Nové videjko + v přípravě článek o gimbalu / stabilizaci kamery
1.2.2014- Recenze rámů Hobbyking X550 a X666 od Elkory.
30.10.2013- Trochu předělán FAQ.
11.10.2013 - Nový návod na stavbu alternativního rámu TBS Discovery.
24.7.2013 - FPV videjko z hradiště Zámka z Prahy. Pracuji na odstranění vibrací.
20.7.2013 - Nový článek o přeprogramování G-OSD pro zobrazení HOME ARROW.
19.7.2013 - FPV videjko z Libčice nad Vltavou.
13.7.2013 - Nový článek o FPV. FPV podruhé a lépe.
11.7.2013 - Přibyl seznam řídicích desek. Autor Elkora mi bude posílat aktualizované verze seznamu na doplnění.
10.7.2013- Další HD FPV video z Bořanovic.
9.7.2013- Nové FPV video.
5.7.2013 - Menší redesign.
16.5.2013 - Návod na vyvážení vrtulí
16.5.2013 Přidán alternativní návod na výrobu rámu od uživatele Elkora Rám se neosvědčil, Elkora bude nadále referovat o svých zkušenostech.
20.3.2013 - Přidán FAQ pro začátečníky.
1.3.2013 - Přidán TIP na lepší připevnění motoru v článku o stavbě rámu.
23.2.2013 - Přidána videa. Cizí neštěstí určitě nejvíce pobaví.
16.1.2013 - Znovu aktualizován článek o vyvážení. Nyní je stroj pěkně stabilní a můžeme se věnovat FPV :-)
11.1.2013 - Návod na výměnu ohlé osy motoru.
6.1.2013 - Aktualizován článek o FPV.
3.1.2013 - Aktualizován článek o vyvážení a přidáno video
3.1.2013 - Vítejte v Novém roce. Byl přidán návod na možnou opravu nabíječky/balancéru iMAX B6. V budoucnu přibude povídání o co možná nejlepší stabilizaci multikoptéry s Multiwii.
13.12.2012 - Přidána nová sekce Videa vašich multikoptér. Uveřejněte zde své video multikoptéry nahrané na Youtube. Stačí mi poslat odkaz.
25.11.2012 - Forum rozšířeno. Přidáno video.
11.10.2012 - Článek o FPV aktualizován.
22.9.2012 - Nový článek o FPV. Článek bude doplňován postupně.
11.9.2012 - Nová kamerka na trhu (,,více v rozpis a objednání součástek"
6.9.2012 - Přidána videa
31.8.2012 - Vyřešeny nožičky (,,stavba rámu")
30.8.2012 - Práce na článku ,,konfigurace a první vzlet" pokračují a budu zde neustále přidávat postupy
29.8.2012 - Přidáno video

Počasí pro let
Meteoradar
Anketa

Používáte (uvažujete) o gimbalu (stabilizace videa)?

Ukázat výsledek

Nahrávání ... Nahrávání ...
Reklama hostingu

Stavba quadrokoptéry – část 3. – oživení elektroniky

 Aby bylo veškeré elektrické napojení elegantnější, pořídil jsem tuto propojovací desku. Neumí nic jiného, než že vám propojí veškeré + a – větve s baterií. Nebudete tak muset na sebe pájet kabely.

Po přidělání všech nutných částí přišlo na řadu zprovoznění elektroniky. Na natažené vodiče jsem připájel vzadu červené samoblikací LED diody. Zepředu jen svíticí bílé.

 

 

Pokud nemáte diody dimenzované na stejné napětí, jako baterie, je nutný předřadný odpor. Samoblikací LED jsou obzvláště citlivé na přepětí. Nyní můžete spojil všechny kladné vývody do jedné a všechny záporné vývody do druhé větve, tak, aby nám zůstaly jen 2 lanka k zapojeni (+-), popřípadě nic nespojojujte a vývody + a – připojte na propojovací desku. Mezi tyto součástky je vhodné ještě přiřadit i pojistku, kdyby se některé drátky spojily. Nedával bych jí ale mezi baterii a propojovací desku. V případě zkratu by pojistka neodpojila jen LED diody, ale i veškeré napájení a došlo by k zřícení stroje.


Pokud si nevíte rady s hodnotou předřadného odporu zkuste tento program: ZDE

 (Program je uveřejněn se souhlasem autora. Jeho web:
http://kolejistett.webnode.cz/software/vypocet-predradneho-odporu-pro-led-diody/)

 Baterii samotnou jsem pochopitelně připevnil vespod rámu. Zaprvé kvůli těžišti a zadruhé už jinde na takový velký kus elektroniky není prostě místo. Dobrý nápad je připevnit ji pomocí suchého zipu, abyste ji mohli v případě vybití pohotově vyměnit. V případě, že budete mít tři baterie, vzroste letový čas (s přestávkami na výměnu) na příjemnou cca. půl hodinu.

 Dále jsem připevnil sk páskami regulátory (ESC). Když mi přišly poštou, byly ještě menší, než jsem doufal. Celková hmotnost quadrocopteru tedy bude nižší, než jsem čekal.

 

Zapojení může být trochu chaotické, protože na jednom konci  jsou tři červené vodiče vedoucí k motoru. Na fóru mi bylo vysvětleno, že se musejí zapojit pokus-omyl. Buď vám motor pojede,  nepoběží vůbec, anebo pojede opačným směrem. Ale v zásadě přehozením na této straně nemůžete nic zkazit – odpálit.

Takto jsem pomocí elektrikářské čokolády zkoušel správnou rotaci motoru. Stačí zapojit dle následujícího obrázku tři červené vodiče (náhodně) a na druhé straně ESC zapojit baterii. ESC zapípá a motory se pootočí. Pokud ne, nebo na druhou stranu, musíte tři červené vodiče jakkoli prohodit, dokud se to nepovede. (Musím  říct, že u jednoho ze 4 motorů se mi rotace stále nedařila zapojit na požadovanou levou, tak jsem motor i s ESC prohodil na rameno, kde má být správně pravá rotace :-))

Pokud chcete mít lepší spojení motorů a ESC, neodstřihávejte z motorů originální konektory ale raději na protikus -> ESC  připájejte ,,3,5mm Gold“ konektory. Na již zmíněných stránkách najdete 20ks přibližně za 80kč. Rozhodně je prohazování konektorů příjemnější i v případě výměny některé ze součástek.

 

Konečné zaizolování, bohužel bez 3,5mm gold konektorů:

Co se týče druhé strany, máme zde červený a černý vodič. Ty přijdou přímo na baterku. Zde pozor ať dodržíte správně polaritu, nebo to nemusí dopadnout pro ESC, potažmo motor dobře. Pro jistotu dodám samozřejmě černý – mínus, červený – plus. No a na stejné straně je i kabel s 3mi vodiči. Ten přijde ve správném pořadí do řídicí desky Multiwii na jedno z míst označené jako ,,M1-6 Output„. Do jaké pozice přesně zjistíte dle následujícího diagramu převzatého přímo z návodu Multiwii. Na internetu jsem našel i vícero jiných zapojení, které se lišily. Ty ale neodpovídají desce Multiwii. Tento ano:

Zde můžete vidět, jak by mělo vypadat zapojení 3-vodičového kabelu vedoucího od ESC. Zem – černá je u hrany desky, bílá -S = signál směrem k procesoru, červená veprostřed je + napájení.

Poslední ze zapojení zbývá propojit desku Multiwii a přijímač (v našem případě Turnigy – ostatní mohou mít prohozený signál a  – pól). Místo povídání přikládám celkové schéma.

Budeme li se bavit jen o tomto propojení (ESC už máme), není nutné zde dodržovat zapojení celých lanek, stačí dodržen jednotlivé vodiče dle schématu.

schema_multiwii_by_Thegrid

Pátý kanál (vedoucí do MODE) není nutné zapojovat, slouží k přepínání letových módů.

Důrazně nedoporučuji nyní přidělávat vrtule. I když máte dobrý pocit z odvedené práce jak já, lepší je počkat, než vám quadrocopter poseká ruku jako mne 🙂 Počkejte s vrtulemi až do další kapitoly.

 

 

Napsat komentář