Stavba quadrocoptery
Novinky

9.4.2015- - Nový článek o GPS trackeru. Vyhledávám, vyhledáváš, vyhledáváme...
22.3.2015- Nové videjko + v přípravě článek o gimbalu / stabilizaci kamery
1.2.2014- Recenze rámů Hobbyking X550 a X666 od Elkory.
30.10.2013- Trochu předělán FAQ.
11.10.2013 - Nový návod na stavbu alternativního rámu TBS Discovery.
24.7.2013 - FPV videjko z hradiště Zámka z Prahy. Pracuji na odstranění vibrací.
20.7.2013 - Nový článek o přeprogramování G-OSD pro zobrazení HOME ARROW.
19.7.2013 - FPV videjko z Libčice nad Vltavou.
13.7.2013 - Nový článek o FPV. FPV podruhé a lépe.
11.7.2013 - Přibyl seznam řídicích desek. Autor Elkora mi bude posílat aktualizované verze seznamu na doplnění.
10.7.2013- Další HD FPV video z Bořanovic.
9.7.2013- Nové FPV video.
5.7.2013 - Menší redesign.
16.5.2013 - Návod na vyvážení vrtulí
16.5.2013 Přidán alternativní návod na výrobu rámu od uživatele Elkora Rám se neosvědčil, Elkora bude nadále referovat o svých zkušenostech.
20.3.2013 - Přidán FAQ pro začátečníky.
1.3.2013 - Přidán TIP na lepší připevnění motoru v článku o stavbě rámu.
23.2.2013 - Přidána videa. Cizí neštěstí určitě nejvíce pobaví.
16.1.2013 - Znovu aktualizován článek o vyvážení. Nyní je stroj pěkně stabilní a můžeme se věnovat FPV :-)
11.1.2013 - Návod na výměnu ohlé osy motoru.
6.1.2013 - Aktualizován článek o FPV.
3.1.2013 - Aktualizován článek o vyvážení a přidáno video
3.1.2013 - Vítejte v Novém roce. Byl přidán návod na možnou opravu nabíječky/balancéru iMAX B6. V budoucnu přibude povídání o co možná nejlepší stabilizaci multikoptéry s Multiwii.
13.12.2012 - Přidána nová sekce Videa vašich multikoptér. Uveřejněte zde své video multikoptéry nahrané na Youtube. Stačí mi poslat odkaz.
25.11.2012 - Forum rozšířeno. Přidáno video.
11.10.2012 - Článek o FPV aktualizován.
22.9.2012 - Nový článek o FPV. Článek bude doplňován postupně.
11.9.2012 - Nová kamerka na trhu (,,více v rozpis a objednání součástek"
6.9.2012 - Přidána videa
31.8.2012 - Vyřešeny nožičky (,,stavba rámu")
30.8.2012 - Práce na článku ,,konfigurace a první vzlet" pokračují a budu zde neustále přidávat postupy
29.8.2012 - Přidáno video

Počasí pro let
Meteoradar
Anketa

Používáte (uvažujete) o gimbalu (stabilizace videa)?

Ukázat výsledek

Nahrávání ... Nahrávání ...
Reklama hostingu

Stavba quadrokoptéry – část 6. – FPV

FPV (First-person view) je způsob řízení rádiového modelu na dálku pomocí bezdrátového video přenosu. V praxi tedy řídíme klasicky model, ale abychom ho mohli řídit i po tom, co bude z našeho dohledu, musíme mít na modelu kameru schopnou přenášet živý obraz (více viz první kapitola), dále video vysílač, samozřejmě video přijímač a nějaké zobrazovací zařízení. Nejlépe video brýle Fat Shark. Ovšem je to investice za zhruba 8 tisíc. Já tedy tyto brýle obešel za pomocí zařízení EasyCap (na ebay za cca 7$), které video z přijímače digitalizuje. To zobrazuji na desetipalcovém netbooku. EasyCap je napájen přímo z USB. Kamerku a vysílač na modelu můžete napájet přímo z baterie quadrokoptéry, ale také lidé dávají jednu přídavnou baterii kvůli rušení. Jenže to je další váha navíc, která není vítána. Akorát musíte vyřešit napájení přijímače na zemi. Samozřejmě je to nouzové zobrazení a z hlediska spolehlivosti je vítanější použít nějaký display s cinčovým vstupem pokud máte.

Ukázka kvality video přenosu z kamerky 808 #16 v2, čočka ,,D“. EasyCap umí zobrazit pouze rozlišení 720×480 @ 30fps v NTSC režimu. Není to sice plné rozlišení kamerky, ale po roztáhnutí některým z programů (například KMPlayer) to na řízení modelu stačí! Upozorňuji, že digitální obraz byl převeden na analogový, přenášen bezdrátově a poté opět zdigitalizován.

Při pořízení vysílacího video setu musíte být obezřetní co se týče frekvence a výkonu a to ze dvou důvodů. Zaprvé abychom měli takový přenos a dosah, který potřebujeme. Pro quadrokoptéru by vám mohly stačit nižší výkony. Nižší frekvence už z principu lépe projdou překážkama. Není vhodné použít stejnou frekvenci pro řízení modelu rádiem a zároveň video přenos z důvodů rušení! Pozor si dejte na legalitu. Oficiálně nyní můžeme použít jen frekvence 2,4Ghz a 5,8Ghz. Další pásma jsou vyhrazená třeba mobilními operátory. Krom legality a rušení cizích zařízení si můžeme zarušit i zařízení své, takže opravdu nedoporučuji v ČR. Tato stránka vám možná pomůže s dalšími otázkami.

Minimálně tato výbava je nezbytná pro video přenos. Budete li chtít vše zapojit na straně quadrokoptéry, můžete použít následné schéma. Upozorňuji, že jsem zapojil svou 808 #16 v2  keychain kamerku (možno použít i verzi #18, která má taktéž video OUT). Tudíž NEbudeme zapojovat 12V napájení do kamerky, jak to píší některé návody. Kamerku bychom mohli připálit. Pokud ji chceme napájet/nabíjet, musíte připojit příslušné napájení na 5V, tedy stejně, jako bychom kamerku připojili do USB v PC.

OSD je volitelná součást, která dovoluje zobrazit přímo ve videu různé, třeba telemetrické údaje. To si ale musíte trochu připlatit. Má varianta z HK za asi 12$ zobrazuje jen dobu letu, původní napětí a aktuální napětí připojené baterie. Vzhledem k tomu, že já používám baterii jen jednu (žádnou záložní), tak se piny na levé straně propojí paralelně viz schéma.

Poznámka od Johny107 – antény by měly směrovat nahoru kvůli správné polarizaci.

Pro zobrazení video signálu jsem v mém případě použil nejlevnější variantu  (pokud již máte netbook/notebook). Vzhledem k tomu, že jsem si moooc šikovně odpálil novou ZIPPY baterii 3000mAh, ale zůstaly živé 2 ze 3 článků, předělal jsem baterii na 2S (dvou článková 3,7 + 3,7 = 7,4V). A tou se dá také napájet video přijímač. Rozpětí je u tohoto modelu přijíače 6,5-12V. Celé zapojení vypadá trochu neohrabaně do terénu, ale vše se bude snad dát přidělat/položit na nějakou podložku a  plně se věnovat létání.

Nakonec ještě musíme nastavit kanály. Na výběr jich máme 8. Liší se od sebe samozřejmě frekvencí. Je ale malá pravděpodobnost, že by zrovna vámi vybraná frekvence byla zarušena, možná tak když budete s kamarádem provozovat 2 stejně vybavené stroje zároveň.

Kanál musíte samozřejmě vybrat stejný jak na vysílači, tak na přijímači. Kluci šikmoocí jsou sice moc šikovní, zde bych jim ale vytknul popis, jak tyto frekvence vybrat. K přijímači máte papírek s návodem a k vysílači také. Bohužel nastavení je jiné. Posud bych to ještě bral, ale pro jistotu je na vysílači nalepená tabulka, kde je popsán ještě jeden a zas zcela odlišný popis nastavení kanálů. Vyzkoušeno mám toto nastavení pro vysílač:

A toto pro přijímač:  Jen pro jistotu, polohy páček, které jsou ve skutečnosti bílé jsou zde v návodu zobrazeny černou barvou. Aby to nebylo moc jednoduché.

Výsledné video bylo relativně velmi kvalitní. Video na netbooku bylo při zataženém počasí dobře viditelné asi také díky LED podsvícení displaye. Při pozemním testu dosahu jsem však moc velké vzdálenost nedosáhl. Vše musím ještě pořádně otestovat. Signál je však při této frekvenci dosti náchylný na rušení překážkami. Byl to však jen první pokus a pevně věřím, že s lepšími anténami bude výsledek uspokojivý.

Doplnění: Takže menší dosah mohl být zapříčiněn anténou umístěnou směrem dolu. Antény musí býti stejně polarizované, směřovat na stejnou stranu (nahoru). Dále také je důležité zvolit správný kanál viz výše. Na kanále č. 4 by mohl běžet radar, tudíž můžete být rušeni/můžete rušit.

Důležité věci na závěr. Kamerce 808 #16 keychain musíte přehrát firmware na nový, který umí video OUT. Více zde.  Aby kamerka vysílala signál, není nutné ani zapnout nahrávání, stačí ji nechat v pohotovostním režimu, tedy dlouze zmáčknout spotní (ze dvou horních) tlačítek. Je nutné ovšem nejdřív nastavit v programu na nastavení kamerky vypínací čas na 0, tedy aby se nikdy nevypnula. Program seženete zde. Také možná není od věci to samé nastavit ve Windowsích na netbooku, tedy pokud nechcete, aby se vám s quadrocoptem ve 100metrech na hlavou nezapnul spořič obrazovky.


EDIT:

Takže po nějakém tom zkoumání možností jsem objevil zřejmě lepší možnost sledování živého video obrazu a to tento mini monitor 4,3″. Není to mnoho, zhruba jako moderní dotykový mobil. Samozřejmě jsou i větší varianty. Tato ovšem byla jen za 32$ na dealextreme.com:

fpv monitor

Nechybí cinch vstupy dvou video kanálů a napájení 12V, ale dle zkušeností kupujících lze použít i 2S (7,4V) baterii.  Rozlišení je slušných 960 x 468. Automatické přepnutí PAL/NTFS. Určitě to bude jistější varianta, nežli EasyCap, otázka je zas, jak dobře půjde ovládat stroj s tak malou uhlopříčkou.


Na závěr přikládám ještě jeden příklad zapojení. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, doporučuji zapojovat jen s vyhláškou 50.

Napsat komentář