Stavba quadrocoptery
Novinky

9.4.2015- - Nový článek o GPS trackeru. Vyhledávám, vyhledáváš, vyhledáváme...
22.3.2015- Nové videjko + v přípravě článek o gimbalu / stabilizaci kamery
1.2.2014- Recenze rámů Hobbyking X550 a X666 od Elkory.
30.10.2013- Trochu předělán FAQ.
11.10.2013 - Nový návod na stavbu alternativního rámu TBS Discovery.
24.7.2013 - FPV videjko z hradiště Zámka z Prahy. Pracuji na odstranění vibrací.
20.7.2013 - Nový článek o přeprogramování G-OSD pro zobrazení HOME ARROW.
19.7.2013 - FPV videjko z Libčice nad Vltavou.
13.7.2013 - Nový článek o FPV. FPV podruhé a lépe.
11.7.2013 - Přibyl seznam řídicích desek. Autor Elkora mi bude posílat aktualizované verze seznamu na doplnění.
10.7.2013- Další HD FPV video z Bořanovic.
9.7.2013- Nové FPV video.
5.7.2013 - Menší redesign.
16.5.2013 - Návod na vyvážení vrtulí
16.5.2013 Přidán alternativní návod na výrobu rámu od uživatele Elkora Rám se neosvědčil, Elkora bude nadále referovat o svých zkušenostech.
20.3.2013 - Přidán FAQ pro začátečníky.
1.3.2013 - Přidán TIP na lepší připevnění motoru v článku o stavbě rámu.
23.2.2013 - Přidána videa. Cizí neštěstí určitě nejvíce pobaví.
16.1.2013 - Znovu aktualizován článek o vyvážení. Nyní je stroj pěkně stabilní a můžeme se věnovat FPV :-)
11.1.2013 - Návod na výměnu ohlé osy motoru.
6.1.2013 - Aktualizován článek o FPV.
3.1.2013 - Aktualizován článek o vyvážení a přidáno video
3.1.2013 - Vítejte v Novém roce. Byl přidán návod na možnou opravu nabíječky/balancéru iMAX B6. V budoucnu přibude povídání o co možná nejlepší stabilizaci multikoptéry s Multiwii.
13.12.2012 - Přidána nová sekce Videa vašich multikoptér. Uveřejněte zde své video multikoptéry nahrané na Youtube. Stačí mi poslat odkaz.
25.11.2012 - Forum rozšířeno. Přidáno video.
11.10.2012 - Článek o FPV aktualizován.
22.9.2012 - Nový článek o FPV. Článek bude doplňován postupně.
11.9.2012 - Nová kamerka na trhu (,,více v rozpis a objednání součástek"
6.9.2012 - Přidána videa
31.8.2012 - Vyřešeny nožičky (,,stavba rámu")
30.8.2012 - Práce na článku ,,konfigurace a první vzlet" pokračují a budu zde neustále přidávat postupy
29.8.2012 - Přidáno video

Počasí pro let
Meteoradar
Anketa

Používáte (uvažujete) o gimbalu (stabilizace videa)?

Ukázat výsledek

Nahrávání ... Nahrávání ...
Reklama hostingu

GPS Tracker za babku

Po čase létání a přemýšlení co zlepšit na koptéře jsem dospěl k několika věcem. GPS vyhledávač, stabilizaci videa (gimbal) a záchranný padák (zatím nereálné). Na GPS vyhledávači jsem šetřil do doby, než jsem loni přilétl k místu nedaleko od vysokého napětí. Mohl jsem rušení čekat, ale i tak jsem byl v údivu, co se stalo. Samozřejmě jsem byl v přírodě na louce, široko daleko od živé nohy. 2h hledání v 30° ve džínech mě ale dvakrát nepotěšilo. Vysoká tráva vše zakryla a nepomohlo, že jsem okolo chodil nejméně pětkrát. Když vám nárazem vypadnou baterky, nefunguje pípák (normálně je slyšet min. na 50m), ani nevidíte FPV signál. Dospěl jsem k závěru, že GPS vyhledávač je pro FPV nutností.

Kde koupit

Na Aliexpressu (obdoba eBay) se dá sehnat GPS tracker za něco málo přes 400kč (poštovné samozřejmě free). Název mnou koupeného je TK102B, ale samozřejmě jsou i obdoby. Zřejmě i tento bude x-tá kopie nějakého jiného vzoru.
TK102B GPS tracker

FAKE

Každopádně si dávejte pozor, některé, zejména menší modely nemají GPS modul a tedy nejsou to reálné GPS vyhledávače. Hrají si jen na neznalost zákazníků. Fungují jen na bázi GSM, tedy vyhledávají přibližnou polohu díky triangulaci BTS mobilních vysílačů. To vám je v terénu kuprdu, poněvadž rádius 150 metrů a to v lepším případě vám v členitém terénu nepomůže vůbec.

fake gps tracker

Zpět k modelu TK102B. Samotné ovládání není zrovna user friendly. Máme k dispozici jen dvě tlačítka a jednu LED, co není vidět. Vše ale vynahradí funkčnost společně s cenovkou. Samozřejmostí je vložení klasické SIM. Zde nastává problém, kterou zvolit.

Pokud máte jen jednu, kterou požíváte v mobilu, nelze ji zvolit, protože nebudete mít v terénu jak si přes internet najít svůj spadlý tryskáč. Chvíli jsem hledal a nejlépe mi vychází operátor KAKTUS (případně napište do diskuze níže). SMS má za 1.5kč/1MB za 1kč. U těch dat se snad účtuje relace po 100kb. Tzn. když vypnete tracker, měla by se naúčtovat poměrná část, min. však 1/10 z jedné koruny.

Lokalizace přes SMS/GPRS

Zatím jsem však testoval jen sms. Funkčnost konstantní lokalizace přes GPRS je také možná. Ale pro mé účely ji nepotřebuji. Stačí mi jedna poloha po nějaké té eventuální ztrátě.  Ale GPRS se dá využít například při hlídání dětí, psa, auta atd.

satelit

Inicializace

Nejprve je třeba provést inicializaci. Zašleme tedy sms ve tvaru ,,begin123456″ na číslo SIM nacházející se v trackeru. Měla by přijít sms odpověď s kladným potvrzením. Pokud nepřijde, zřejmě máte nastaven na SIM kartě PIN, či nemáte kredit atd. PIN je třeba zrušit, jinak se tracker nepřihlásí k síti.

Zjištění polohy díky sms

No zde není co řešit, zavoláte si na číslo SIM, zhruba dvakrát to ,,zatůtá“, tracker poté hovor sám položí a pokud máte fixovanou GPS, pošle koordináty s přesnou polohou. Ta je na volném prostranství dle mého zjištění přesná na metr! V sms přijde i odkaz na google mapy. Případně koordináty zadáte přímo na stránkách maps.google.com místo vyhledávače adresy a vidíte polohu trackeru.

Důležitou roli může hrát i microSD karta pro případný záznam posledního známého GPS signálu. To by se mohlo hodit v případě převrácení/zastínění GPS antény. Přeci jen GSM signál je průchodnější a díky paměti může tracker poslat alespoň poslední známou polohu, když ne aktuální.

Funkce

Vyhledávač má i spousty jiných funkcí. Nejvíce se zřejmě bude využívat zmíněný GPRS přenos s konstantním sledováním. Zde ale data musíme přenášet na server. Stránek pro tyto účely zdarma je spousty, ale netestoval jsem je.

Další můžu zmínit například

  • upozornění na překročení vymezeného prostoru
  • upozornění na překročení rychlosti
  • upozornění při nárazu (přítomnost otřesového čidla)
  • možnost odposlechu díky mikrofonu

Tyto funkce ale moc využitelné pro RC nejsou, snad kromě toho vymezeného prostoru.

Celý přístroj je zálohovaný 1000mAh baterií. Má tedy nezanedbatelných 50g, ale hmotnost se dá zmenšit sundáním plastového krytu. To jsem ale nechtěl kvůli možnému alternativnímu využití.

tk102b

Je nějaké ,,ale“?

Ano. Například mi nefunguje tlačítko na vypnutí (kdyby měl někdo nápad napište níže…) . Na palubě by to mohl být problém. Je tedy nasnadě si vymyslet, jak bude tento drobek přichycen k našemu létajícímu korábu. Taktéž je špatně vidět informační LED. A vůbec je zde funkcionalita povznesena nad uživatelskou přívětivostí. Nastavovaní pomocí SMS, kdo to kdy v 21. století viděl?

Taktéž nestandardní USB kabel je podivný. Je vidět, že se jedná o starší vývoj. Ale což. Funguje to dobře!

2 komentáře u GPS Tracker za babku

Napsat komentář