Stavba quadrocoptery
Novinky

9.4.2015- - Nový článek o GPS trackeru. Vyhledávám, vyhledáváš, vyhledáváme...
22.3.2015- Nové videjko + v přípravě článek o gimbalu / stabilizaci kamery
1.2.2014- Recenze rámů Hobbyking X550 a X666 od Elkory.
30.10.2013- Trochu předělán FAQ.
11.10.2013 - Nový návod na stavbu alternativního rámu TBS Discovery.
24.7.2013 - FPV videjko z hradiště Zámka z Prahy. Pracuji na odstranění vibrací.
20.7.2013 - Nový článek o přeprogramování G-OSD pro zobrazení HOME ARROW.
19.7.2013 - FPV videjko z Libčice nad Vltavou.
13.7.2013 - Nový článek o FPV. FPV podruhé a lépe.
11.7.2013 - Přibyl seznam řídicích desek. Autor Elkora mi bude posílat aktualizované verze seznamu na doplnění.
10.7.2013- Další HD FPV video z Bořanovic.
9.7.2013- Nové FPV video.
5.7.2013 - Menší redesign.
16.5.2013 - Návod na vyvážení vrtulí
16.5.2013 Přidán alternativní návod na výrobu rámu od uživatele Elkora Rám se neosvědčil, Elkora bude nadále referovat o svých zkušenostech.
20.3.2013 - Přidán FAQ pro začátečníky.
1.3.2013 - Přidán TIP na lepší připevnění motoru v článku o stavbě rámu.
23.2.2013 - Přidána videa. Cizí neštěstí určitě nejvíce pobaví.
16.1.2013 - Znovu aktualizován článek o vyvážení. Nyní je stroj pěkně stabilní a můžeme se věnovat FPV :-)
11.1.2013 - Návod na výměnu ohlé osy motoru.
6.1.2013 - Aktualizován článek o FPV.
3.1.2013 - Aktualizován článek o vyvážení a přidáno video
3.1.2013 - Vítejte v Novém roce. Byl přidán návod na možnou opravu nabíječky/balancéru iMAX B6. V budoucnu přibude povídání o co možná nejlepší stabilizaci multikoptéry s Multiwii.
13.12.2012 - Přidána nová sekce Videa vašich multikoptér. Uveřejněte zde své video multikoptéry nahrané na Youtube. Stačí mi poslat odkaz.
25.11.2012 - Forum rozšířeno. Přidáno video.
11.10.2012 - Článek o FPV aktualizován.
22.9.2012 - Nový článek o FPV. Článek bude doplňován postupně.
11.9.2012 - Nová kamerka na trhu (,,více v rozpis a objednání součástek"
6.9.2012 - Přidána videa
31.8.2012 - Vyřešeny nožičky (,,stavba rámu")
30.8.2012 - Práce na článku ,,konfigurace a první vzlet" pokračují a budu zde neustále přidávat postupy
29.8.2012 - Přidáno video

Počasí pro let
Meteoradar
Anketa

Používáte (uvažujete) o gimbalu (stabilizace videa)?

Ukázat výsledek

Nahrávání ... Nahrávání ...
Reklama hostingu

Stavba quadrokoptéry – část 4. – konfigurace a první vzlet

Než přiděláme vrtule, je třeba quadrocoptera nakonfigurovat.

Co se týče multikoptér, řízení v podstatě zařizuje řídicí deska. Na rozdíl třeba od vrtulníků. Mód vysílače Turnigy 9x jsem tedy nastavil na ,,letadlo“. Pokud si nevíte rady s vysílačem, jako já, pomůže vám třeba následující video. Uvádím i video (na Youtube od uživatele Richardmrazek), jak spárovat vysílač a přijímač. Bez toho tyto dvě součásti nebudou moct komunikovat. Říká se tomu z angličtiny BIND.





Jak můžete vidět, v SYSTEM SETINGS pod položkou STICK SET si můžeme donastavit/přepnout režimy ovládání páček. Pokud jste si tedy přehodili některé signálové kabely mezi deskou a přijímačem, nyní si můžete ještě zvolit mezi dalšími 4mi kombinacemi, které vám vyhovují.

Má kombinace páček:

U RC systému jsou 2 věci, které jsem neznal a byly by dobré říct hned na začátku. Deska po připojení nemá odjištěné motory. Ty se (u verze Multiwii 1.9) odjistí tak, že máte Thr na minimum a YAW dáte doprava. Na desce se rozsvítí modrá LED. Teď už by měla deska plně reagovat. Další věc. Vždy je zásada, že se jako první zapíná RC vysílač a také jako poslední vypíná! Samozřejmě mě to nikdo neřekl a tak když jsem se lekl, že se točí vrtule, vypnul jsem vysílačku. To je ale začátečnická chyba. Deska má funkci FAIL SAFE. Tzn. že když ztratí signál, začne naplno stoupat aby v zápětí mohla sama přistát a stroj se nezničil. Takže vždy nejdříve vypnout quadrocopteru! (Tato funkce jde vypnout).

Pokud jste se již trochu seznámili s vysílačem a zkusili si, zda se vám motory točí na správnou stranu, zda když přidáte otáčky a uvedete quadrocopteru do šikmé polohy, začnou pracovat motory, které jsou níže, můžeme přistoupit ke kalibraci.

Senzory jsou citlivé elektronické součástky a je třeba je poprvé zkalibrovat. Já jsem kalibroval akcelerometr (ACC) a magnetometter (kompas). Zasunete propojovací kartu (kterou jste si měli objednat k multiwii desce) do jejího FTDI portu tak, aby byla vystrčená jakoby ven z desky.

 

Stáhneme si například tento tento program (jsou i jiné)A po krátké instalaci se dostaneme do ovládacího prostředí. Připojíme do propojovací karty standardní miniUSB kabel, necháme PC nainstalovat potřebné ovladače (alespoň na Windows7 není problém), v programu dáme connect a deska by měla komunikovat. Pokud né, zkontrolujte si, jestli je na desce od výrobce firmware 1.9, či 2.0. Popřípadě zkuste navolit jiný port, než defaultní 3.

Nyní pokud máme připojenou desku a komunikuje nám, můžeme se v záložce ,,Realtime Data“ podívat, jak nám fungují senzory. Vše je graficky znázorněno.

Kalibraci akcelerometru provedeme tak, že celý stroj vyrovnáme například dle vodováhy. Nejde o to, aby byla rovně na mm deska, ale pokud možno celý quadrocopter. Zmáčkneme ,,Calibrate ACC“ a počkáme pár sekund (dle vyskakovacího okna programu). Dávejte si pozor na přesnost, bude na ni záležet a projeví se při stabilním letu, ale více v dalším článku. Dále provedeme kalibraci magnetomettru (kompasu) provedeme tak, že zmáčkneme ,,Calibrate Mag“, a zas se řídíme dle popisu instrukcemi = 1minutu otáčíme (stačí pomalu) dokola quadrocoptérou a všech osách.

Nyní už zbývá jen přidělání vrtulí. Ze začátku použiji dodávané unašeče k motorům. Později ale hodlám v ČR pořídit vyváženější. Zapojení je jasné v následujícím pořadí.

Zdali jste přidělali vrtuli správně zjistíte tak, že s ní rychle otočíte ve správném směru (zjistíte dle diagramu viz předchozí kapitola) a vítr z ní by měl foukat dolů, pod motor. (Je to prosté jako bulharská striptérka).

 

-Quadrokoptéra má v nízkých otáčkách problémy se stabilitou. Problém je v tom, že sice na vysílačce máme nastavené středy (můžeme se přesvědčit v položce display když máme páčky ve středu), ale  deska multiwii si toto nemyslí. Po připojení k PC v programu  GUI jsou vidět odchylky, kdy střední hodnota má být 1500. Ze začátku jsem to řešil trimrama. Je to jedno z řešení, pravda, že toto není ideální a tak si ukážeme lepší postup.



Napsat komentář